19 січня 2019 ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Діяльність РДА
Відомості про район
Нормативно-правова база
 • Керівництво
 • Влада і громадськість
  Регуляторна політика
  Порядок реєстрації
  Прес-центр
  Інвестиційний довідник
 • Публічна інформація
 • Каталог послуг
  Реформи в Україні
  Центр надання адмін послуг
 • Запобігання проявам корупції
 • Державний реєстр виборців
 • Відділ статистики інформує
 • Соціальний захист населення
 • Оголошення
 • Фінансовий контроль
 • Роз’яснення законодавства
 • Вивчення громадської думки
 • РДА звітує
 • Децентралізація влади
 • Правове забезпечення
 • Генплани населених пунктів
 • Очищення влади
 • Енергоефективність
 • Реєстр містобудівних умов
 • АРХІВ НОВИН

  « Січень 2019 »
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31      

  10-Perelik-Zem-Dil-001

  irc usr search

  Середа, 04 лютого 2015 12:40

  Правові засади часткової мобілізації

  Вступ

              20 січня 2015 року в Україні стартувала чергова, четверта за рахунком хвиля часткової мобілізації. Згідно із законодавством, для відмобілізованих громадян під час минулих черг мобілізації передбачався пакет соціальних гарантій на один календарний рік. У березні закінчується термін гарантування (збереження) заробітку і робочих місць мобілізованих під час першої черги мобілізації 2014 року. Тож у березні — травні цих військовослужбовців замінять на підготовлений особовий склад.

           У зазаначених методичних рекомендаціях вказані найголовніші пункти мобілізаційних заходів, правові засади для їх здійснення. Вони можуть бути використані спеціалістами територіальних управлінь юстиції в лекційній діяльності та роботі громадських приймалень.

  Правові засади часткової мобілізації

           Правовою базою четвертої хвилі мобілізації є Указ Президента України від 14 січня 2015 року № 15 “Про часткову мобілізацію”, який затверджено Законом України № 113-VIII від 15.01.2015.

           З метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:

           1. Оголосити та провести протягом 2015 року часткову мобілізацію (далі - мобілізація) у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом.

           2. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

           3. Здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

           4. Провести у період з 18 березня по 1 травня 2015 року звільнення в запас (демобілізацію) військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію”.

           5. Кабінету Міністрів України:

           перевести національну економіку України на функціонування в умовах особливого періоду в обсягах, що гарантують безперебійне забезпечення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань України під час виконання покладених на них завдань, привести визначені галузі, підприємства, установи та організації у ступінь ПОВНА ГОТОВНІСТЬ;

           установити з метою мінімізації негативних наслідків для економіки держави обмеження під час виконання мобілізаційних завдань та довести їх до визначених суб'єктів національної економіки, які переводяться на функціонування в умовах особливого періоду, з введенням ступеня ПОВНА ГОТОВНІСТЬ;

           забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням і проведенням часткової мобілізації та звільненням у запас військовослужбовців (демобілізацією), які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію", у тому числі з їх перевезенням до місць проживання (перебування).

           6. Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України:

           провести звільнення військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію", у визначені терміни, але не пізніше ніж за 10 діб до закінчення однорічного строку їх перебування на військовій службі, та перевезення звільнених військовослужбовців до місць проживання (перебування);

           забезпечити зазначених військовослужбовців комплектом польової форми одягу за сезоном та харчуванням під час переміщення до місць проживання (перебування).

           7. Довести до відома керівників органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, що згідно із статтею 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", статтею 119 Кодексу законів про працю України за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, закріплені гарантії щодо збереження за ними місця роботи (посади) на термін, що не перевищує одного року.

           8. Місцевим органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування, із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності організувати і забезпечити в установленому порядку:

           1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

           2) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.

  9. Цей Указ набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

  Хто підлягає мобілізації?

           Громадяни України, придатні за станом здоров’я, мають військово-облікову спеціальність чи певну спеціальну підготовку для виконання бойових завдань.

  — Чоловіки віком від 25 до 60 років.

  — Жінки (військовозобов’язані) віком від 25 до 50 років, які мають військові спеціальності, зокрема медики і зв’язківці.

  Які фахівці потрібні?

           Кадрові офіцери і військові спеціалісти запасу. Артилеристи, танкісти, навідники, механіки-водії, зв’язківці, фахівці з розвідки і протиповітряної оборони, які найбільш затребувані нині в зоні АТО. Ті, хто в армії не служив, але має військове звання завдяки військовій кафедрі у навчальному закладі.

  Кого не мобілізують?

  — Батьків трьох і більше малолітніх дітей.

  — Громадян, на утриманні яких є інваліди або непрацездатні особи.

  — Студентів денної форми навчання.

  — Аспірантів.

  — Народних депутатів.

  — «Заброньованих» підприємством працівників.

  — Священнослужителі можуть потрапити на службу в армію лише добровільно.

  Як вручатимуть повістки?

           Представники військкоматів особисто кандидатові на мобілізацію. Повістка, отримана третьою особою, вважається не врученою.

  Етапи підготовки мобілізованих

           Спочатку це буде загальновійськова підготовка для офіцерів, сержантів та солдатів. Сюди входить медична, тактична, вогнева та інженерна підготовка. Наступним кроком стане проведення фахової підготовки за спеціальністю тривалістю 26 діб.

           Потім особовий склад направлять у підрозділи для проведення бойового злагодження на 15 діб. А офіцерський склад відправлять на навчання у військові заклади і навчальні центри. Мобілізованим, які не пройшли підготовчих етапів, бойових звань не надаватимуть.

           Якщо мобілізований не матиме військово-облікової спеціальності, за час передбачуваної підготовки у нього буде змога освоїти таку професію. Також передбачається призов за спорідненими спеціальностями та подальша перепідготовка.

  Матеріальне забезпечення

           Екіпірування. Ним військовослужбовців обіцяють забезпечити. Нині питання матеріально-технічного забезпечення вивчене. До його вирішення обіцяють долучитися вітчизняні промислові підприємства і міжнародні компанії. У Генштабі запевняють, що тепер без бронежилета, форми і решти необхідного спорядження у військові частини мобілізованих не відправлятимуть.

           Кошти. Військові, які виконують завдання в зоні АТО, отримають удвічі більше коштів — 100% надбавку до відповідного утримання військовослужбовців ЗСУ. Однак припускають, що цей показник у майбутньому може змінюватися.

  Четверта хвиля мобілізації на Волині

           Перший брифінг стосовно мобілізації у Луцьку відбувся 13 січня. Тоді стало відомо, що під час четвертої черги мобілізації, що триватиме з 20 січня до 19 квітня, пріоритет у призові надаватимуть тим, хто проходив службу в лавах Збройних Сил, добровольцям та непрацевлаштованим (представники військкомату звертатимуться у центри зайнятості).

           20 січня, розпочався перший етап четвертої хвилі, який буде тривати протягом 90 днів. 5 і 6 хвилі будуть тривати в квітні та в червні, кожна триватиме по 60 днів.

           Загалом під четверту хвилю мобілізації підпадає 60 тисяч військовослужбовців віком від 20 до 60 років, понад дві тисячі з яких призовуть на Волині.

           Максимальний віковий ценз тих, хто підлягає мобілізації, зменшать. Чоловіків віком від 50 років будуть мобілізовувати лише за бажанням. В такому ж порядку викликатимуть на мобілізацію тих осіб, чиї члени сім’ї нині вже воюють на сході у Збройних силах України.

           Під час 4-ї хвилі кандидатів на мобілізацію буде ретельно перевіряти медична комісія (під час минулих хвиль її не проводили). Військово-лікарські комісії, що створені в районах на підставі доручення голови ОДА, працюватимуть загалом та резервних складах. До них входять терапевти, хірурги, невропатологи та інші лікарі. Всі військовозобов’язані, які підлягають мобілізації під час четвертої хвилі, матимуть 8 днів для медичного огляду. Попри те, що медкомісія є повністю безкоштовною, за додаткові аналізи, які допоможуть підтвердити діагноз, доведеться заплатити.

           Через дефіцит певних спеціальностей у Збройних Силах під час четвертої хвилі мобілізації призиватимуть чоловіків, які не проходили військову службу, але мають відповідні цивільні спеціальності. Наразі у Збройних Силах бракує “комп'ютерників”, адже не існувало відповідної військово-облікової спеціальності. До слова, відновлюватимуть військові навички тих, хто мобілізований в зону АТО не 40 днів, як раніше, а 26.

           Мобілізованих обіцяють повністю забезпечити кевларовими бронежилетами та шоломами, а також необхідним спорядженням ще під час перебування їх на «навчанні».

           Не уникнуть мобілізації і державні чиновники, окрім народних депутатів України, – вони також підлягають мобілізації. Про це під час брифінгу 14 січня повідомив перший заступник глави Адміністрації президента Віталій Ковальчук.

           Священиків можуть призивати в інженерні війська, підрозділи, не пов’язані зі проведенням бойових дій. Переселенці з тимчасово окупованих територій, які перебувають на обліку військкоматів на Волині, можуть призиватися до лав ЗСУ у добровільному порядку.

           Не призиватимуть:

  • заброньованих на воєнний час;

  • визнаних військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби;

  • чоловіків та жінок, які виховують троє та більше дітей віком до 18 років;

  • чоловіків та жінок які самостійно виховують дитину віком до 18 років;

  • тих, хто виховує дитину-інваліда 1-2 групи віком до 23 років, батьків-вихователів, на утриманні яких перебувають діти-сироти, осіб, зайнятих доглядом за особами, що потребують догляду;

  • нардепів, студентів та аспірантів денної форми навчання (стосується і тих студентів, які навчаються за кордоном).

          

  Що очікує за відмову від мобілізації?

           Наслідки за ухилення від служби прописані у кількох статтях Адміністративного та Кримінального кодексів України, отже порушник може як відбутися штрафом, так і сісти за ґрати.

   

           Кодекс про адміністративні правопорушення України

           Стаття 210. Порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу:

           - За неявку до військкомату без поважних причин або несвоєчасне подання відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 85-119 грн.

           Штраф здається невеликим. Навіть за повторне таке порушення протягом року можуть стягнути від 170 грн до 255 грн.

           Проте у травні 2014 року Адміністративний кодекс доповнили статтею про порушення законодавства про мобілізацію, де штрафи вже значно більші.

           Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:

           - Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі 170-510 грн, а на посадових осіб - 510-1700 грн. Повторне таке порушення протягом року збільшує штраф до 510-1700 грн для громадян та 1700-5100 грн для посадовців.

           Також Адміністративний кодекс передбачає штрафи у розмірі 17-51 грн за умисне зіпсуття або втрату військових документів і до 17 грн за неявку у військкомат для приписки до призовної дільниці.

           Своєю чергою в Кримінальному кодексі покарання прописані лаконічніше. Найтяжче покарання призначено за ухилення від мобілізації, і порушник може провести до п'яти років за ґратами.

          

  Кримінальний кодекс України

           Стаття 335. Ухилення від призову на строкову військову службу:

  - карається обмеженням волі на строк до трьох років.

           Стаття 336. Ухилення від призову за мобілізацією:

  - карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

  Стаття 337. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів:

  1. Ухилення військовозобов'язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військкоматом, карається штрафом до 850 грн або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

  2. Ухилення військовозобов'язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів карається штрафом до 1190 грн або арештом на строк до шести місяців. Мобілізація триватиме три місяці, тож зараз, якщо ви не знайшли себе серед груп громадян, яких не торкнеться мобілізація, саме час обирати - ризик для життя під час захисту країни чи судимість із виправними роботами.

  До речі. Кількість призваних за частковою мобілізацією дасть змогу ротації військових у зоні проведення АТО. Частина з них виконуватиме завдання в зоні АТО, частина проходитиме підготовку та бойове злагодження. Мобілізовані не зможуть відмовитися від несення служби у зоні АТО у зв’язку зі змінами у Законі «Про боротьбу з тероризмом». Під час проведення заходів часткової мобілізації буде дотримано принципу рівномірного навантаження на регіони країни. Це зроблено для унеможливлення соціальних загострень у зв’язку з вилученням з національної економіки працездатних громадян.

  Переглядів 3896
  Розробка: Відділ інформаційних технологій
  апарату Волинської облдержадміністрації
  Інформаційне наповнення:
  Любешівська районна державна адміністрація
  Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Любешівській райдержадміністрації.
  Адреса: 44200, смт.Любешів, вул. Незалежності, 53, ф.30073, т.21184; E-mail: post@lbsadm.gov.ua
  © 2014 lbsadm.gov.ua